Gērijs Venkss
SMADZENES UN PĀRTIKA
Apgāda cena 10 eiro
Ja pajautātu, kura ķermeņa daļa, jūsuprāt, cieši saistīta ar jūsu lietoto uzturu, visbiežāk droši vien tiktu minēts kuņģis, gurni, zobi, varbūt arī sirds... Retāk skanētu atbilde: smadzenes. Varbūt kādam ienāktu prātā, ka smadzenēm vajadzīgs cukurs, cits iedomātos valriekstus, kuru pusītes kaut ko ļoti atgādina...
Smadzeņu izpēte pēdējos gadu desmitos kļuvusi apbrīnojami daudzveidīga un atklājumiem bagāta. Viens no ļoti būtiskiem pētījumu aspektiem – kā mūsu smadzenes ietekmē vielas, ko uzņemam ar pārtiku, garšvielām, alkoholu, pārtikas piedevām, medikamentiem.
Apgāds “Lietusdārzs” laidis klajā šai tēmai veltītu faktiem bagātu un ar aizrautību lasāmu grāmatu, ko sarakstījis Gērijs Venks (Gary L. Wenk) – “Smadzenes un pārtika”.
Autors ir pasaulē pazīstams speciālists psiholoģijas, neirozinātnes, kā arī molekulārās virusoloģijas, imunoloģijas un medicīnas ģenētikas jomās, profesors Ohaijo štata universitātē un medicīnas centrā. Viņa pētījumu galvenais mērķis ir atklāt, kā medikamenti iedarbojas uz smadzeņu novecošanu un kā iespējams palēnināt Alcheimera slimības attīstību. Dr. Venkam ir vairāk nekā 40 gadu ilga pedagoga pieredze un vairāk nekā 300 publikāciju par medikamentu ietekmi uz smadzenēm. Viņš bieži vēstījis par zinātnes sasniegumiem kā speciālistiem, tā nespeciālistiem dažādās auditorijās un medijos.
Cilvēka smadzenes sastāv no apmēram 100 miljardiem neironu, kas veido neskaitāmus savienojumus un raida cits citam unikālas ķīmiskās vielas. Kas notiek, ja šai ķīmisko vielu pārbagātībai pievienojas kādas ārējas vielas, kuru avots ir medikamenti vai pārtikas produkti? Īsa atbilde uz šo jautājumu skan šādi: viss, ko cilvēks patērē: zāles, ēdiens, pārtikas piedevas, var ietekmēt veidu, kā “uzvedas” neironi un līdz ar to – kā cilvēks domā un jūtas. Šī grāmata tiecas to pierādīt, izskaidrojot lasītājam smadzeņu darbību, it īpaši saskarē ar pārtikas produktiem un medikamentiem.
Ievedis noslēpumainajā un sarežģītajā smadzeņu pasaulē, autors uzdod itin kā ikdienišķus jautājumus:
Kāpēc mums patīk pārēsties?
Kāpēc mostamies noguruši?
Vai veģetārs uzturs vienmēr ir veselīgs?
Kāds uzturs nepieciešams traumētām smadzenēm?
Kāpēc kafija rada tādu labsajūtu?
Taču grāmatā izskan arī tādi jautājumi, kas pirmajā brīdī varbūt šķiet nenopietni, piemēram:
kādēļ augiem ir tik spēcīga ietekme uz mums? Vai augi kontrolē cilvēkus?
Grāmatas tēma ir ārkārtīgi plaša un dziļa, un autors uzsver, ka viņa darbs nav izsmeļošs “visas zināmās informācijas pārskats par pārtikas produktu un medikamentu ietekmi uz smadzenēm”. Toties viņam izdevies radīt īsu, saturīgu un aizraujošu ieskatu šajā tēmā, kas skar visus, kam ir smadzenes.
Izlasot šo grāmatu, jūs zināsiet vairāk nekā tikai to, kā atsevišķi medikamenti vai pārtikas produkti iedarbojas uz smadzenēm; jūs varēsiet paredzēt, kā vielas, par kurām nerunāju, un tās, kuras pat vēl nav atklātas, varētu ietekmēt smadzenes.
G. Venks
Grāmatu no angļu valodas tulkojis Kristaps Šoriņš
Grāmatu apgāds Lietusdārzs
Starta ielā 22-12, Rīgā, LV-1006, tālrunis +371 26214327
© Lietusdārzs, 2011