attēls

SFINKSAS ALBERTAS SMAIDS

 

                                                     Apgāda cena 16 eiro

 

Brīnišķa pasaka par… lielisku īstenību

 

Rakstniece Māra Cielēna un māksliniece Anita Paegle gan abas kopā, gan katra atsevišķi ir veidojušas burvīgas grāmatas, ko iemīlējuši vairāku paaudžu lasītāji un kas guvušas dažādas balvas, kā arī starptautisku atzinību (iekļautas IBBYHonour List, nominētas  AstridLindgrenMemorialAwardutt.). Nu radīts jauns kopdarbs – krāšņa grāmata “Sfinksas Albertas smaids”. To izdevis apgāds “Lietusdārzs”.

Niansēm bagātais teksts un smalkās ilustrācijas vēsta par Rīgas Alberta ielas iemītnieku pārdzīvojumiem un piedzīvojumiem. Gan akmens figūras, gan dzīvnieki, gan fantāzijas radītas būtnesvienojas kopīgā pasākumā – akmens sfinksas pazudušā smaida meklēšanā. Tas ir sirsnīgs, humorpilns un visnotaļ jēgpilns stāstījums par  bezgala atšķirīgu būtņu apņēmīgu  ceļojumu uz tālu zemi, lai atrastu risinājumu, kā palīdzēt savējiem. Raibu raibo pasakas tēlu pulku apvieno mīlestība pret savu ielu un azartiska tieksme iesaistīties notikumos, lai padarītu to jaukāku. Rakstniece un māksliniece atdzīvinājušas šķietami stingos, klusos akmens tēlus, piešķirot katram no tiem raksturu, emocijas, idejas un dinamisku darbību. Šķirstot, pētot un lasot grāmatu, lasītājam/skatītājam būs iespēja izjust, cik labi, interesanti un svarīgi ir būt savas dzīvesvietas aktīvai daļai. Alberta ielas ārējam krāšņumam atbilstošās dzirkstošās ainas ietver neuzbāzīgu apliecinājumu, cik būtiska ir draudzība, gudrība, uzņēmība, mīlestība.

Pasaka, kas pirmajā acu uzmetienā rāda karnevāliski ērmīgu būtņu pulku, kādu skatām jūgendstila ēku fasādēs,  vedina aizdomāties dziļāk un tālāk, piemēram, par to, cik cieši mūsu pilsēta saistīta ar visu pasauli: lai uzzinātu, kur meklējams vietējās sfinksas pazudušais smaids, tās varoņi dodas uz Ēģipti pie Lielās sfinksas... Visi ielas iemītnieki, gan jumta varenie lauvas, gan ugunsspļāvējs pūķis, gan gudrā, bet trauslā vardīte, ir vienlīdz svarīgi ­– tie papildina cits citu, atbalsta cits citu. To, ko neprot vai nespēj viens, var izdarīt cits.

Grāmata bērniem un pieaugušajiem piedāvā iesoļot brīnišķīgā pasaulē, kas ir tepat – dažus soļus no trolejbusa vai autobusa pieturas. Tā ir mūsu pasakainā Rīga, kuru uz brīdi apmeklē viesi no dažādām zemēm. Šī grāmata ir vārti, kas ļauj mūsu pasakainajā pilsētā ieiet ne tikai uz īsu mirkli. Pasaka ir savdabīgs ceļvedis, kas piesaista ciešāk.

Pasakas dod iespēju paplašināt apvāršņus. Šī grāmata ļaus ne tikai “iedarbināt” neierobežotu fantāziju. Tā var ietekmēt bērnu un pieaugušo dzīvi arī daudz konkrētāk, piemēram, mudināt ģimenes kopīgi doties sameklēt pasakā atainotās vietas un tēlus. Savukārt šāds neliels ceļojums var aizvest uz muzeju “Rīgas Jūgendstila centrs”, uz citiem muzejiem, radīt interesi par arhitektūru, mākslu, literatūru, pilsētu, ceļojumiem, vārdu sakot, modināt un atbalstīt cilvēka nepieciešamību iekļauties kultūrā.

Šī nu patiesi ir grāmata, kuru nav iespējams ielikt vienai vecuma grupai domātā plauktiņā. Tāpat kā Rīgas Alberta iela spēj saistīt, pārsteigt un ielīksmot  gan bērnu, kas sēž ratiņos, gan vectētiņu, gan rīdzinieku, gan ārzemnieku, arī šī grāmata radīs atbalsi jebkurā lasītājā/skatītājā.

 

 

 

 

Grāmatu apgāds Lietusdārzs

Starta ielā 22-12, Rīgā, LV-1006, tālrunis +371 26214327

© Lietusdārzs, 2011