attēls

Autors: Džims Bagots
Nosaukums: Higss

Cena: EUR 10,00 (cena norādīta bez PVN) 

 

Džims Bagots ir ieguvis doktora grādu fizikālajā ķīmijā Oksfordas Universitātē, strādājis par ķīmijas pasniedzēju Rīdingas Universitātē, veicis daudzus starptautiski apbalvotus pētījumus un sarakstījis vairākas kritiķu augsti vērtētas grāmatas par zinātnes sasniegumiem. Autora jaunākais darbs “Higss” ir tulkots vairāk nekā desmit valodās.

 

2012. gada 4. jūlijā zinātnieki Eiropas Kodolpētījumu organizācijā (CERN) ziņoja, ka ir atklājuši gadiem ilgi meklēto Higsa bozonu. 2013. gada oktobrī daļiņas atklājējiem Pīteram Higsam un Fransuā Englertam tika pasniegta Nobela prēmija.


Higsa bozona “medībās” tika īstenots vērienīgākais un dārgākais zinātnes eksperiments vēsturē. Kas īsti ir šī daļiņa? Kādēļ tā tik svarīga? Ko tā atklāj par Visumu? Un kādēļ šis zinātnes sasniegums ir svarīgs ikvienam no mums? Džims Bagots sniedz atbildes uz šiem un daudziem citiem jautājumiem. Viņš skaidro slavenā Higsa bozona saistību ar fizikas standartmodeli, visas materiālās pasaules masu un agrīnā Visuma izcelsmi. Autors ļauj iepazīt Higsa bozona atklāšanas vēsturisko kontekstu, palīdzot izprast šo un daudzus citus zinātnes atklājumus, kas veido mūsdienu pasaules uztveri.


Pastāv paradokss – jo vairāk mēs uzzinām par materiālo pasauli ap mums, jo mazāk saprotama un dīvaināka tā šķiet. Profesionāli dabaszinātnieki pasaules skaistumu ir iemācījušies saskatīt matemātiskās sakarībās, kas šo pasauli apraksta. Taču arī viņiem ir vajadzīgas lielas iztēles spējas, lai šo skaistumu padarītu uztveramu sev un citiem. To spēj tikai izcili zinātnes popularizētāji. Džims Bagots ir viens no tādiem. Viņa grāmata Higss” ne tikai teicami apraksta tos pētījumus, kas pie šī atklājuma noveda, bet arī piešķir tiem ļoti cilvēcisku kontekstu, dodot ieskatu to cilvēku personībās, kuri šos pētījumus veica.

Mārcis Auziņš, Dr. habil. phys., Latvijas Universitātes rektors

 

Aizraujošs un autentisks stāsts par to, kā notiek lielie atklājumi fizikā. Reta grāmata latviešu valodā, kur kvantu fizikas atklājumi tiek apskatīti pēc būtības, nevis piesaukti ezotērisko ideju propagandai. Obligāta lasāmviela katram, kas patiešām grib tikt skaidrībā par to, no kā veidota materiālā pasaule pašos tās pamatos.

Vjačeslavs Kaščejevs, PhD/Dr.phys., Pasaules ekonomikas foruma jauno zinātnieku balvas laureāts

 

No angļu valodas tulkojusi Dace Vanaga

 

Mīkstie vāki, 216 lapaspuses

 

 


Grāmatu apgāds Lietusdārzs

Starta ielā 22-12, Rīgā, LV-1006, tālrunis +371 26214327

© Lietusdārzs, 2011