attēls

Autors: Olivers Sakss
Nosaukums: Halucinācijas

Cena: Šobrīd prece nav pieejama

 

Olivers Sakss ir ārsts neirologs, rakstnieks, Ņujorkas Medicīnas skolas neiroloģijas profesors, Varvikas universitātes viesprofesors.  Viņa darbi, kuru lielāko daļu veido ārsta praksē pieredzēto gadījumu dzīvi apraksti,  atnesuši autoram pasaules slavu ne tikai zinātnieku aprindās. Tulkotus vismaz 25 valodās, tos lasa visi, kam interesē cilvēka smadzeņu un maņu darbība, katra indivīda saiknes ar ārpasauli un daudz kas cits. Pētnieka un rakstnieka darbi balstīti uz tiešiem kontaktiem, sirsnīgām sarunām, nevis medicīnas instrumentu sniegtiem datiem. Tiem būtisks nevis vispārinājums, bet atsevišķā, unikālā izcēlums. Saksa darbu lielo ietekmi uz mūsdienu radošo cilvēku apziņu spilgti raksturo fakts, ka tie likti gan filmu, gan operas pamatā.


“Halucinācijas”, tāpat kā citas autora grāmatas, trāpīgi un atklāti vēsta par neiroloģiskām un psiholoģiskām novirzēm un īpatnībām, kuras piedzīvo daudzi. Literatūrā un medijos tās joprojām tiek uzskatītas par tabu.


Kolēģi Olivera Saksa līdzšinējo darbu atzinuši par "prātam neaptveramu psiholoģijas un neiroloģijas eksperimentu", savukārt medijos viņu dēvē par "neiroloģijas superzvaigzni".

 

Vai esat kādreiz redzējuši kaut ko tādu, kā tur patiesībā nav? Varbūt dzirdējuši, kā nezināma vai pazīstama balss sauc jūs vārdā? Jutuši sev līdzās kāda klātbūtni, lai gan tuvumā neviena nav? Vai pieredzējuši neizskaidrojamu redzes, dzirdes, ožas vai citas maņas parādību, par kuru kautrējaties citiem stāstīt?

 

Pat mūsdienās vārdu "halucinācijas" bieži vien uztver tikai kā smagu atkarību vai mentālu kaišu iezīmi, taču patiesībā redzes, dzirdes un citu maņu parādības piedzīvo ārkārtīgi daudz cilvēku. Tās skar migrēnas pacientus, bezmiega vai kādas nopietnākas slimības mocītus cilvēkus, kā arī tos, kuri uzturas monotonos redzes un dzirdes uztvērumu apstākļos, piemēram, vadot automašīnu, strādājot klusā vai izteikti trokšņainā vidē.

Olivers Sakss apraksta un saistoši izskaidro daudzveidīgu halucināciju cēloņus, izpausmes un sekas, un sniedz praktiskus padomus, kā tās novērst vai sadzīvot ar tām. Grāmata "Halucinācijas" noderīga ne vien tiem, kas paši pieredzējuši šķietami neizskaidrojamas maņu parādības un vēlas izprast, ko tās nozīmē, bet arī tiem, kuri vēlas uzzināt, kā darbojas smadzeņu neiroloģiskie mehānismi un uz ko tie ir spējīgi.

 

“Smadzenes ir kaut kas vairāk par neatkarīgu detaļu apkopojumu. Katram specializētajam smadzeņu apgabalam jāsadarbojas ar tūkstošiem citu lauku, un to kopdarbs līdzinās neizmērojami plašam un sarežģītam orķestrim ar tūkstošiem instrumentu un allaž mainīgu repertuāru. Jūs tikai padomājiet, cik daudz dziesmu šāds orķestris spēj nospēlēt! Un tā arī mūsu smadzenes ir spējīgas teju uz visu!”

Olivers Sakss

 

No angļu valodas tulkojusi Dace Vanaga.

Mīkstie vāki, 240 lappuses

 

Grāmatu apgāds Lietusdārzs

Starta ielā 22-12, Rīgā, LV-1006, tālrunis +371 26214327

© Lietusdārzs, 2011